You are here:  / Kredyty hipoteczne / Mieszkanie dla Młodych czy już działa?

Mieszkanie dla Młodych czy już działa?

mdmRodzina na Swoim to program referencyjny, który przewidywał dotacje dla klientów zaciągających kredyty hipoteczne. Jednak program Rodzina na Swoim nie funkcjonuje już z zakończeniem 2012 roku, a od tamtego czasu mamy wizję programu Mieszkanie dla Młodych.

Początkowo można było słyszeć, że MDM pojawi się już w połowie 2013 roku, jednak sytuacja naszego państwa pokazała, że stało się inaczej. Właśnie wchodzimy w rok 2014, czyli według ustaleń, już można zacząć ubiegać się o MDM. Czy tak jest faktycznie? Sprawdźmy to.

Mieszkanie dla Młodych rusza od początku 2014 roku

Wiemy już, że oficjalnie program ruszył, a początkowo bierze w nim udział 11 banków z naszego kraju. A są to między innymi:

Alior Bank, Bank BGŻ, Bank BPS, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, BZ WBK, Credit Agricole, Eurobank, Getin Noble Bank, mBank, PKO Bank Polski.
Natomiast BNP Paribas i ING Bank Śląski rozważają przystąpienie do programu MDM.  Źródło informacji: http://mieszkaniedlamlodych.com/wystartowal-program-mieszkanie-dla-mlodych/#more-1701

Dowiadujemy się też, że z programu może skorzystać kredytobiorca do 35 roku życia. Ważnym limitem w kredycie z MDM będzie też ograniczenie kosztów za metr kwadratowy nieruchomości. W zależności od miasta, jest to około 4000 – 5000 zł /mkw, natomiast dopłaty do całej nieruchomości mogą wynieść maksymalnie od 10 000 -do około 25 000 zł, także w zależności od miasta. Dużym minusem MDM jest to, że w ramach programu możemy zakupić jedynie mieszkanie od developera. Mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego.

Czy w ramach MDM można kupić dom?

Owszem, jest możliwość zakupu domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że jego metraż nie przekracza 100 mkw. Ta powierzchnia może być o 10 mkw większa, jeśli nabywca wychowuje minimum 3kę dzieci. Z programu mogą skorzystać jedynie osoby, które nigdy wcześniej nie były właścicielami żadnej nieruchomości.

Czy warto skorzystać z MDM?

Jeśli interesuje nas nowa nieruchomość, zakup domu od developera i dodatkowo spełniamy wszystkie warunki, to warto skorzystać z MDM. Natomiast słyszy się wiele głosów krytyki, że program nie jest szczytem marzeń przyszłych kredytobiorców i raczej oczekiwaliśmy korzystniejszych warunków. Wiele obostrzeń i fakt tego, że nieruchomość musi być nowa, zapewne zniechęci wielu nabywców, gdyż jak wiemy ceny nowych nieruchomości mogą być relatywnie wyższe niż ceny z rynku wtórnego. Co za tym idzie? Zarobią głównie developerzy…

1 COMMENT

  • Od kilku tygodni weszły w życie zmiany w programie Rodzina na Swoim. A zmiany są stosunkowo duże, biorąc pod uwagę możliwość skorzystania z rządowej promocji dopłat przez singli, można powiedzieć, iż zmiany są wręcz rewolucyjne jak na polskie realia. Obok objęcia programem osoby samotne, zmiany Rodziny na Swoim dotyczą również:
    nowych limitów cen mieszkań oraz domów, które kwalifikowane są do programu: dla rynku pierwotnego limit zmniejszył się z 1,4 do 1,0 oraz dla rynku wtórnego do 0,8,
    ograniczono wiek osób kwalifikujących się do programu do 35 lat.

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )