You are here:  / Banki / Kredyt mieszkanie dla młodych małżeństw – czy warto było na niego czekać?

Kredyt mieszkanie dla młodych małżeństw – czy warto było na niego czekać?

mdmKredyt mieszkanie dla młodych małżeństw w skrócie MdM już jest chyba dobrze wszystkim znany i przez wielu wyczekiwany. Na szczęście już nie długo bo na początku roku 2014 ma pojawić się możliwość skorzystania z niego. 1 listopada 2013 roku Ustawa o dofinansowaniu kredytów mieszkaniowych dla młodych małżeństw oraz singli została podpisana przez Bronisława Komorowskiego.  Jak dokładnie będzie wyglądały warunku tego kredytu i czy warto było czekać aż rok czasu?

Warunki kredytu MdM

Dofinansowania do kredytów dla młodych małżeństw nie są niczym nowym w Polsce jednak ostatnio rok 2013 był przerwą. Wcześniej dobrze znany kredyt Rodzina na Swoim cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem Teraz wiele osób czekam na wejście w życie kredytu Mieszkanie dla Młodych.

Czy to kredyt tylko dla małżeństw? Nie, z kredytu będą mogły skorzystać zarówno małżeństwa jak i single jednak dopłaty nie będą takie same. Single oraz rodziny bezdzietne będą mogły liczyć na dopłatę w wysokości 10% a rodziny z dziećmi będą na 15 lub 20% dofinansowania do kredytu.

Na jakie mieszkanie? Tutaj także warunki zostały bardzo ściśle określone – mieszkania wyłącznie z rynku pierwotnego.  Kupowane mieszkanie nie może przekroczyć metrażu użytkowego 75m/2. Niestety dopłata będzie realizowana tylko i wyłącznie do 50m/2 mieszkania. Tak więc kupując mieszkanie o metrażu 70m/2 dofinansowanie dostaniemy jedynie na 50m/2.

Ceny mieszkań także są tutaj określone i nie mogą one przekraczać 110% średniej arytmetycznej z dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązujących dla danej gminy.

Wiek kredytobiorcy musi mieścić się w granicy do 35 lat. Jeżeli kredyt bierze małżeństwo to przynajmniej jedno z małżonków musi mieścić się w tej granicy.

Podsumowując – pomimo wszystkich wymogów na pewno wiele młodych rodzin skorzysta z dofinansowania. Jakby na to nie spojrzeć, stwarza to większe możliwości kupienia wymarzonego mieszkania dla nowo powstałej rodziny.

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked ( required )